- Home
- »
- Our Products
- »
- Automatic Concrete Block Making Machines
Automatic Concrete Block Making Machines
Concrete Hollow Solid Block Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 Blocks per hour |
| Production Capacity | 1500–2000 blocks/hr |
| Block Type | Solid Block |
| Brick Type | Solid |
| Block Size | 400×200×150 mm, 400×200×100 mm, 300×200×150 mm, 400×200×200 mm, 300×200×100 mm |
| Power | 20–25 kW |
| Operating Mode | Hydraulic And Vibration |
| Number Of Moulds | Double Mould |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage Area | Both |
| Machine Structure | Heavy Duty MS |
| Automatic | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven | Hydraulic |
| Cycle Time | 20 Sec |
| Color | Green |
| Material | MIld Steel |
| Material Grade | EN24 |
| Hydraulic Motor | 15 Hp |
| Weight | 4.5Ton |
| Brand | GS Engineering |
- Production capacitySome machines can produce up to 5,400 bricks per hour.
- Mold changingMachines can produce different types of blocks and bricks by changing molds.
Additional Information:
- Delivery Time: 35 Days
Fully Automatic Hollow Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 2500 Blocks per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Color | Orage (Base) |
| Power | 35HP |
| Phase | 3 Phase |
| oil Tank Capacity | 160 L |
| Voltage | 440V |
This Is Egg Laying Type Fully Automatic Machine. We Designed Various New Models In Fully Automatic Hollow Block Machines.
ThisFully Automatic Concrete Block Making Machine Is An Fully Automatic Egg Laying Type Machine.This Machine Can Be Operate Without Any Man Power. This Gives A Production Capacity 16,10, And 8 Nos Of Blocks Per Stroke Respectively In The Sizes Of 4 Inch, 6 Inches And 8 Inch.The Machine Is Of High Quality And So The Blocks Produced In The Machinery Also Coming Very Good Quality. Superior Quality Parts Are Used. The Switches And Connectors Use In The Pannel Board Are Of Abb. Valve Is Of Italian And Hydraulic Hose Is Of Usa. The Pump And Valve Will Last For About 10 Years Giving Trouble Free And Good Performance. Heavy Type Vibrator Gives Smooth Finishing To The Blocks, The Machine Is Heavy Build So As To Avoid Any Problem During The Function Of The Machine. We Offer A 1 Years Guarantee.
Additional Information:
- Delivery Time: 25 days
Hand Operated Cement Hollow Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 2000 Blocks per Hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 Hz |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Description:
16 block Semi automatic hydraulic concrete block making machine with feeder box, storage box and driver sheet. Concrete Block, Hollow block, Solid Block Paver blocks can be made in this machine. Easy to operate and long durability suitable for all type of high production projects. All type of block measurement moulds can be designed based on customer’s requirement.
We are the one only one manufacturer of 16 Block machine in India"
Specifications:
Hydraulic Motor:7.5 Hp-1440 Rpm 3 Phase
Vibrator: ( 2 Nos)3 Hp
Gear Box Drive: 4 Hp
Left Right: 1.5 Hp
Mixer Machine: 20 Hp
Total Power: 34.5 Hp
Storage Box
Capacity10 /7 (1 Bag Capacity)
Size Of Molds
Size Of Molds1 Hour Production8 Hour Production400x200x100 mm 4”- 16 Blocks960 Blocks7680 Blocks400x200x150 mm 6” -10 Blocks600 Blocks4800 Blocks400x200x200 mm 8” - 8 Blocks480 Blocks3840 Blocks
Automatic Cement Block Making Machine HDM 800
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Country of Origin | Made in India |
| four vibrater with belt drive | 16 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Heavy Duty Concrete Block Making Machine. This Is Heavy Duty Model An Egg Laying Type Hydraulic Operated Concrete Block Making Machine On Wheels, Which Will Lay Block On The Concrete Floor And Move To The Next Laying. Any Type Of Concrete Blocks Can Be Produced With Consistent Quality , High Strength And Pressure With Accurate Sizes By Fixing Different Types Of Concrete Mould And Ram In The Machine. Technical Specifications 1HDM 860 Model Triple Vibrator Total Power 40 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 15 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 10 H.P 2880 Rpm Ram Vibrator Motor 6 H.P 2880 Rpm Travel Motor 2 H.P 1440 Rpm Machine Weight 4600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 16 & 25 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes. Dimensions 1750 X 1325 X 1800 Mm Production Capacity 50 – 60 Stroke Hour 400 X 200 X 100 Mm 16 Block Stroke 400 X 200 X 150 Mm 10 Block Stroke 400 X 200 X 200 Mm 8 Block Stroke
Additional Information:
- Delivery Time: 25 days
- Packaging Details: wooden packing
Solid Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 6 Blocks/Stroke |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Total Power | 7.5 HP |
| Model Name/Number | 1060 |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 - 60 hz |
| Machine Weight | 1000 kg |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Brand/Make | GS Engineering |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 15 days