- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Brick Making Machine
Brick Making Machine
Block Making Machine Manufacturers
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity (bricks per hour) | 1000 |
| Block Type | Paver Block, Hollow Block, Solid Block, Fly Ash Brick, Curbstone |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Production Capacity (Blocks/8 hr shift) | 6001 - 12000 |
| Motor Power | Above 20 HP |
| Brick Type | Solid |
| Machine Type | Stationary |
| Pressure Tonnage | 70 Ton |
| Method | Vibro Compacting |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Pressure Capacity | 220 Bar |
| Frequency | 50Hz |
| Operation Time | 30 Sec |
| Material Grade | EN24 |
| Power | 5kw |
| Voltage | 440V |
This Is A Fully Automatic Stationary Type Concrete Block, Paver Block And Solid Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine And Hydraulic Pallet Lifting Trolley.
This Machine Is Suitable For Medium Production Projects/Units/Factory. All Type Of Concrete Blocks, Paver Blocks, Hollow Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa & Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 40 Days
Automatic Cement Brick Making Machine
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity(BPR) | 2000 |
| Brick Type | Solid |
| Production Capacity | 2000 bricks/hr |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Power | 30 kW |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 1500 Per Hour |
| Machine Type | Stationary Plant |
| System Type | PLC Controlled |
| Operating Mode | Automatic |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Fly Ash Block
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory.Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Brick Making Machines
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Hydraulic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Technology/Method | Vibration and Hydraulic Pressure |
| Capacity | 1500 Per Hour |
| Machine Type | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Duty Concrete Block Making Machine. This Is Heavy Duty Model an Egg Laying Type Hydraulic Operated Concrete Block Making Machine on Wheels, Which Will Lay Block on the Concrete Floor and Move to The Next Laying. Any Type of Concrete Blocks Can Be Produced with Consistent Quality, High Strength and Pressure with Accurate Sizes by Fixing Different Types of Concrete Mould and Ram in The Machine. Technical Specifications 105 M - 860 Model Triple Vibrator Total Power 7 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 3 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 2 H.P 2880 Travel Motor 1/2 H.P 1440 Rpm Machine Weight 1600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 10 & 12 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes.
Additional Information:
- Delivery Time: 10 Days
Autofeeder Hollow And Solid Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 16 Blocks/Stroke |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Brick Type | Solid |
| Method | Egg Laying |
| Total Power | 15 HP |
| Model Name/Number | gs - 1680 |
| Warranty | 1 Year |
| Machine Weight | 1500 kg |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Brand/Make | GS Engineering |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 5 per month
- Delivery Time: 25 days
Fly Ash Bricks Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 - 60 HZ |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 40 days
Cement Bricks Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity (bricks per hour) | 1500 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Production Capacity | 1500 bricks/hr |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 2500 Per Hour |
| Brick Size | 400x200x200 mm |
| Power Source | Electric And Diesel |
| Country of Origin | Made in India |
This gives a production capacity 8,5, and 4 nos of blocks per stroke respectively in the sizes of 4 inch, 6 inches and 8 inch.The machine is of high quality fully automatic and PLC control Panel so the blocks produced in the machinary also coming very good quality. Superior quality parts are used. The switches and connectors use in the pannel board are of ABB. Volve is of Italian and hydraulic hose is of USA. The pump and volve will last for about 10 years giving trouble free and good performance. Heavy Duty Triple vibrator gives smooth finishing to the blocks, the machine is heavy build so as to avoid any problem during the function of the machine. We offer a 1 years guarantee.
Additional Information:
- Production Capacity: 7
- Delivery Time: 20 Days
Solid Brick Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity | 3001-7000 bricks/day |
| Method | Vibro-Hydraulic Press |
| Bricks per Stroke | 10 |
| Hydraulic Pressure | 20 |
| Max. Hydraulic Pressure | 40 Ton |
| Power | Up to 10 HP |
| Total Power | 11-20 HP |
| Machine Type | Brick & Block Machine |
| Raw Material | Stone Dust, Fly Ash, Concrete, Cement |
| Included Components | Trolley |
GS Engineering Works is a trusted and leading manufacturer of high-performance Solid Brick Making Machines in India. Our machines are engineered with advanced technology and robust construction to deliver consistent output, high strength blocks, and long-lasting performance for construction and infrastructure projects.
Additional Information:
- Delivery Time: 25 Days
Automatic Fly Ash Brick Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 2500 Bricks per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| power | 3 phase |
| tot power | 40 hp |
| machine type | semi & fully automatic |
| frequency | 50-60 hz |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 60 days