- Home
- »
- Our Products
- »
- Cement Block Making Machine
Cement Block Making Machine
Hollow Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vibration System | Single Vibrator |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Egg Laying |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Production Capacity (Blocks/Hour) | 501-1000 |
| Brand/Make | GS Engineering |
| Moulding Area | 1060x600 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| total power | 11 hp |
| power | 3 phase |
| type | Semi automatic |
Additional Information:
- Delivery Time: 15 days
Mud Interlocking Block Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brick Type | Interlocking |
| Production Capacity | 500 bricks/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic |
| Power | 10 kW |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| I Deal In | New Only |
| Machine Type | Double Station |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Total Power | 38 hp |
| Brand | GS ENGINEERING |
This Machine Built Using The Latest Techniques And Technologies, Mud Brick Cum Interlock Block Maker Offers Various Advantages And Features In Which Its Quality And Durability Of Machine. The High Compression Ratio Achieved By The Mud Brick Press Produces Exceptionally Strong Compressed Earth Blocks, Allowing Multi-Storey Buildings And Large Spans To Be Constructed, Utilizing Earth Architecture And Earth Construction Technique
Additional Information:
- Production Capacity: 3 per month
- Delivery Time: 25 days
HDM 800 Hollow Solid Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Production Capacity | 1500–2000 blocks/hr |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Size | 400×200×200 mm, 400×200×100 mm, 300×200×150 mm, 400×200×150 mm, 300×200×100 mm |
| Power | 25–30 kW |
| Operating Mode | Electric |
| I Deal In | New Only |
| Number Of Moulds | Single Mould |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage Area | Both |
| Machine Structure | Heavy Duty MS |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Duty Concrete Block Making Machine. This Is Heavy Duty Model An Egg Laying Type Hydraulic Operated Concrete Block Making Machine On Wheels, Which Will Lay Block On The Concrete Floor And Move To The Next Laying. Any Type Of Concrete Blocks Can Be Produced With Consistent Quality , High Strength And Pressure With Accurate Sizes By Fixing Different Types Of Concrete Mould And Ram In The Machine. Technical Specifications 105 M - 860 Model Triple Vibrator Total Power 7 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 3 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 2 H.P 2880 Rpm Ram Vibrator Motor 1 H.P 2880 Rpm Travel Motor 1 H.P 1440 Rpm Machine Weight 1600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 10 & 12 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes. Dimensions 1750 X 1325 X 1800 Mm Production Capacity 50 – 60 Stroke Hour 400 X 200 X 100 Mm 16 Block Stroke 400 X 200 X 150 Mm 10 Block Stroke 400 X 200 X 200 Mm 8 Block Stroke
Additional Information:
- Delivery Time: 30 days
Cement Hollow Solid Blocks Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Weight | 600 Kg |
| Power | 7HP |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | MS |
| Color | Orange (Base) |
| Product Type | Cement Block Making Machine |
This Is A 4 Block Mini Hydraulic Type Concrete Block, Solid Block Making Machine.
This Machine Is Easy To Operate And Make Good Production Of Concrete Block, Hollow Block; Solid Block Can Be Made In This Machine. All Type Of Block Measurement Moulds Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Is A Good Machine For Start Up Projects/Unit/Factory With Lesser Budget And Effective Production.
Additional Information:
- Delivery Time: 10 days
Solid Cement Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | 2501-5000 Blocks |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Method | Egg Laying |
| Power (HP) | 5.1 - 10 HP |
| Pressure (Tonnage) | Up to 40 Ton |
| Moulding Area (mm) | 1060x600 mm |
| Material | Mild Steel |
GS Engineering Works is a trusted and leading manufacturer of high-performance Solid Block Making Machines in India. Our machines are engineered with advanced technology and robust construction to deliver consistent output, high strength blocks, and long-lasting performance for construction and infrastructure projects.
Additional Information:
- Delivery Time: 20 Days
- Packaging Details: Wooden Packaging
Concrete Solid Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | 2501-5000 Blocks |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block |
| Method | Vibration |
| Power (HP) | 10.1 - 20 HP |
| Moulding Area (mm) | 1060x600 mm |
GS Engineering Works is a trusted and leading manufacturer of high-performance Solid Block Making Machines in India. Our machines are engineered with advanced technology and robust construction to deliver consistent output, high strength blocks, and long-lasting performance for construction and infrastructure projects.