- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cement Brick Making Machine
Cement Brick Making Machine
Automatic Fly Ash Brick Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Level | Automatic |
| Capacity (Bricks Per Hour) | 1000 Bricks |
| Capacity | 1000 Bricks per Hour |
| Production Capacity | 7000 Bricks/8hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Bricks Per Stroke | 4 pcs |
| Brick Type | Solid |
| Motor Power (Total) | 17 HP |
| Method | Autoclave Aerated |
| Hydraulic Pressure | 70 Ton |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| power | 3 phase |
| total power | 30 hp |
| frequency | 50-60 hz |
| type of machine | fully automatic |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 60 days
Hydraulic Operated Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 6 Blocks/Stroke |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Type | Fly Ash Brick, Hollow Block, Solid Block, Paver Block |
| Method | Hydro-Vibratory |
| Warranty | 1 Year |
| Brand/Make | GS Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
| TOTAL POWER | 40 HP |
| VIBRATION FREQUENCY | 50-90 HZ |
| TYPE OF MACHINE | SEMI & FULLY AUTOMATIC |
| COMPACTION | VIBRATION + HYDRAULIC PRESSING |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 45 days
Hollow Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vibration System | Double Vibrator |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Machine Type | Egg Laying |
| Brick Type | Hollow |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Total Power | 6 HP |
| Production Capacity (Blocks/Hour) | Up to 500 |
| Warranty | 1 Year |
| Moulding Area | 1060x600 mm |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Duty Concrete Block Making Machine. This Is Heavy Duty Model An Egg Laying Type Hydraulic Operated Concrete Block Making Machine On Wheels, Which Will Lay Block On The Concrete Floor And Move To The Next Laying. Any Type Of Concrete Blocks Can Be Produced With Consistent Quality , High Strength And Pressure With Accurate Sizes By Fixing Different Types Of Concrete Mould And Ram In The Machine. Technical Specifications 105 M - 860 Model Triple Vibrator Total Power 7 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 3 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 2 H.P 2880 Rpm Ram Vibrator Motor 1 H.P 2880 Rpm Travel Motor 1 H.P 1440 Rpm Machine Weight 1600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 10 & 12 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes. Dimensions 1750 X 1325 X 1800 Mm Production Capacity 50 – 60 Stroke Hour
Additional Information:
- Delivery Time: 7 days
Concrete Brick Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Production Capacity | 1000 bricks/hr |
| Method | Hydraulic |
| Power | 10 kW |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Stationary |
| Power Source | Electric |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 35 Days
Cement Bricks Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity (bricks per hour) | 500 |
| Brick Type | Hollow, Solid |
| Production Capacity | 1000 bricks/hr |
| Method | Hydraulic And Vibration |
| Phase | Three Phase |
| Brick Size | 400x200x200 mm |
| Machine Type | Stationary |
| Power Source | Electric |
| Power | 7Kw |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | EN24 |
| Product Type | Cement Bricks Making Machine |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
| Brick Raw Material | Stone, Sand, Cement |
| Voltage | 220V |
| Weight | 2500 Kg |
| Brand | GS Engineering |
This Is A 8 Block High Capacity Stationary Type Concrete Block Making Machine.
This Machine Is Easy To Operate And Make Good Production Of Concrete Block, Hollow Block; Solid Block Paver Block Can Be Made In This Machine. All Type Of Block Measurement Moulds Can Be Designed Based On Customer’s Requirement.
This Is A Good Machine For Start Up Projects/Unit/Factory With Lesser Budget And Effective Production