- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Concrete Block Making Machine
Concrete Block Making Machine
Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Brick Type | Solid |
| Model Name/Number | 1060 |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50- 60 hz |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| phase | 3 phase |
| total power | 11 hp |
| type of machine | fully automatic |
Additional Information:
- Delivery Time: 20 days
Hydraulic Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brick Type | Solid |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Model Name/Number | GSM 860 |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Heavy Duty Concrete Block Making Machine. This Is Heavy Duty Model An Egg Laying Type Hydraulic Operated Concrete Block Making Machine On Wheels, Which Will Lay Block On The Concrete Floor And Move To The Next Laying. Any Type Of Concrete Blocks Can Be Produced With Consistent Quality , High Strength And Pressure With Accurate Sizes By Fixing Different Types Of Concrete Mould And Ram In The Machine. Technical Specifications 105 M - 860 Model Triple Vibrator Total Power 7 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 3 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 1 H.P 2880 Rpm Travel Motor 1 H.P 1440 Rpm Machine Weight 1600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 10 & 12 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes. Dimensions 1750 X 1325 X 1800 Mm Production Capacity 50 – 60 Stroke Hour 400 X 200 X 100 Mm 8 Block Stroke 400 X 200 X 150 Mm 5 Block Stroke 400 X 200 X 200 Mm 4 Block Stroke
Concrete Cover Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Brick Type | Paver |
| Warranty | 1 Year |
| Is It Hydraulic | Non Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Durable
Less Noise
Easy to operate
Low Maintenance
Speeder Processing
Additional Information:
- Delivery Time: 15 Days
Concrete Solid Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | 2501-5000 Blocks |
| Brick Type | Curbstone, Hollow, Solid |
| Production Capacity | 1000 bricks/hr |
| Machine Type | Egg Laying |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Method | Hydraulic And Vibration |
| Power (HP) | 5.1 - 10 HP |
| Power | 10 kW |
| Phase | Three Phase |
| Pressure (Tonnage) | Up to 40 Ton |
| Moulding Area (mm) | 1060x600 mm |
| Power Source | Electric |
| Brick Size | 400x200x200 mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 25 Days
Concrete Block Brick Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | Up to 2500 Blocks |
| Brick Type | Solid |
| Production Capacity | 500 bricks/hr |
| Block Type | Cement Brick, Solid Block, Kerbstone, Hollow Block |
| Method | Hydraulic And Vibration |
| Power | 10 kW |
| Power (HP) | 5.1 - 10 HP |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 800 Per Hour |
| Brick Size | 400x200x200 mm |
| Moulding Area (mm) | 860x400 mm |
| Machine Type | Egg Laying |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
This gives a production capacity 10,6, and 5 nos of blocks per stroke respectively in the sizes of 4 inch, 6 inches and 8 inch.The machine is of high quality fully automatic and PLC control Panel so the blocks produced in the machinary also coming very good quality. Superior quality parts are used. The switches and connectors use in the pannel board are of ABB. Volve is of Italian and hydraulic hose is of USA. The pump and volve will last for about 10 years giving trouble free and good performance. Heavy Duty Triple vibrator gives smooth finishing to the blocks, the machine is heavy build so as to avoid any problem during the function of the machine. We offer a 1 years guarantee.
Additional Information:
- Delivery Time: 7 DAYS
Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | 5001-10000 Blocks |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Method | Egg Laying |
| Power (HP) | 10.1 - 20 HP |
| I Deal In | New Only |
| Moulding Area (mm) | 1060x600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| TOTAL POWER | 17 HP |
| VIBRATION FREQUENCY | 50-90HZ |
| Brand | GS Engineering |
Description:
16 block Semi automatic hydraulic concrete block making machine with feeder box, storage box and driver sheet. Concrete Block, Hollow block, Solid Block Paver blocks can be made in this machine. Easy to operate and long durability suitable for all type of high production projects. All type of block measurement moulds can be designed based on customer’s requirement.
We are the one only one manufacturer of 16 Block machine in India"
Specifications:
Hydraulic Motor:7.5 Hp-1440 Rpm 3 Phase
Vibrator: ( 2 Nos)3 Hp
Gear Box Drive: 4 Hp
Left Right: 1.5 Hp
Mixer Machine: 20 Hp
Total Power: 34.5 Hp
Storage Box
Capacity10 /7 (1 Bag Capacity)
Additional Information:
- Production Capacity: 1500 Per/Hr
- Delivery Time: 20 Days
Cement Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Model Name/Number | 1060 |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50 -60 hz |
| Is It Hydraulic | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| power | 3 phase |
| total power | 11 hp |
| material compaction | triple vibration + hydraulic pressure |
Additional Information:
- Delivery Time: 20 days
Double Vibrator Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1500 Blocks per hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: GSM860
- Production Capacity: 10 per month
- Delivery Time: 7 days
Semi Automatic Auto Feeder Double Punch Hollow Block Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vibration System | Double Vibrator |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 2500 Blocks per Hour |
| Machine Type | Egg Laying |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block |
| Total Power | 7.5 HP |
| Production Capacity (Blocks/Hour) | Up to 500 |
| Brand/Make | GS Engineering |
| Moulding Area | 860x400 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Question | 1200 kg |
Concrete Block Making Machine On Wheels, Which Will Lay Block On The Concrete Floor And Move To The Next Laying. Any Type Of Concrete Blocks Can Be Produced With Consistent Quality , High Strength And Pressure With Accurate Sizes By Fixing Different Types Of Concrete Mould And Ram In The Machine. Technical Specifications 105 M - 860 Model Triple Vibrator Total Power 7 H.P (3 Phase 415 V) Hydraulic Motor 3 H.P 1440 Rpm Mould Vibrator Motor 2 H.P 2880 Rpm Ram Vibrator Motor 1 H.P 2880 Rpm Travel Motor 1 H.P 1440 Rpm Machine Weight 1600 Kg (Approx ) Operating Pressure 140 Kgcm³ Quality Features Heavy : Channels, Plates, Rods , Hydraulic System , Gear Box, Rubber Fittings, Specialized Electric System , Branded Motors , Bolts , Nuts And All Fittings With Shutter Vibrator And Pressing System. Heavy Moulds Using 10 & 12 Mm Plates With Hard Crome Electro Plated, Square Pipes With Accurate Sizes. Dimensions 1750 X 1325 X 1800 Mm Production Capacity 50 – 60 Stroke Hour
Hydraulic Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 10 Blocks/Stroke |
| Method | Vibro-Hydraulic Press |
| Block Type | Solid Block, Hollow Block, Kerb Stone |
| Brick Type | Solid |
| Total Power | 10 HP |
| Capacity | 1000 Per Hour |
| Warranty | 1 Year |
| Machine Weight | 1500 kg |
| Brand/Make | GS Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
| TRIPLE VIBRATOR | 10 HP |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Days
Construction Block Making Machine
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Production Capacity (Blocks/8 hr shift) | Up to 3000 |
| Motor Power | 10 HP |
| Machine Type | Egg Laying |
| Method | Vibro Compacting |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
GS Engineering Works is a trusted and leading manufacturer of high-performance Solid Block Making Machines in India. Our machines are engineered with advanced technology and robust construction to deliver consistent output, high strength blocks, and long-lasting performance for construction and infrastructure projects.
Automatic Stationary Type Concrete Bricks Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Capacity | 2500 Per Hour |
| Country of Origin | Made in India |
Stationary Type Concrete Block Making Machine by GS Engineering works
Our Stationary Type Concrete Block Making Machine is designed for high-efficiency, durable performance in block production. It’s equipped with advanced technology for consistent and smooth operation, ensuring quality concrete blocks for construction projects. With a sturdy structure, low maintenance, and easy operation, this machine is ideal for large-scale block production.
Key Features:
- 1.High production capacity
- 2.Durable and low-maintenance design
- 3.Easy to operate
- 4.Suitable for various block sizes and types