- Home
- »
- Our Products
- »
- Hydraulic Paver Block Making Machines
Hydraulic Paver Block Making Machines
Fully Automatic Solid Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Capacity | 1500 Bricks per Hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 1000–1500 blocks/hr |
| Production Capacity (Blocks/8 hr shift) | 3001 - 6000 |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Brick Type | Solid |
| Motor Power | Above 20 HP |
| Block Size | 400×200×100 mm, 300×200×100 mm, 400×200×200 mm, 300×200×150 mm, 400×200×150 mm, 230×110×75 mm |
| Machine Type | Stationary |
| Operating Mode | Hydraulic And Vibration |
| Pressure Tonnage | 70 Ton |
| Method | Vibro Compacting |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Structure | Heavy Duty MS |
| Material | Mild Steel |
| Power | 36 HP |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 420V |
| Weight | 6 Ton |
| Material Grade | EN24 |
| Color | Orange (Base) |
| Product Type | Hydraulic Paver Block Making Machine |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Additional Information:
- Delivery Time: 40 Days
Hydraulic Concrete Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 10 Blocks/Stroke |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 2000 Blocks per Hour |
| Block Type | Hollow Block, Solid Block |
| Method | Hydro-Vibratory |
| Total Power | 15 HP |
| I Deal In | New Only |
| Warranty | 1 Year |
| Machine Weight | 1500 kg |
| Brand/Make | GS Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
This Is A 6 inches 10 Block High Capacity Hydraulic Concrete Block Making Machine.
This Machine Is Easy To Operate And Make Good Production Of Concrete Block, Hollow Block; Solid Block Paver Block Can Be Made In This Machine. All Type Of Block Measurement Moulds Can Be Designed Based On Customer’s Requirement.
This Is A Good Machine For Start Up Projects/Unit/Factory With Lesser Budget And Effective Production.
Additional Information:
- Delivery Time: 15 days
Hydraulic Paver Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Tolerance | 1 mm |
| Production Capacity | 500 Per Hour |
| Voltage | 440V |
| Power | 30kw |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Mild Steel |
| Product Type | Paver Block Making Machine |
| Color | Orange (Base) |
| Material Grade | EN24 |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semiautomatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Santhosh Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.