- Home
- »
- Our Products
- »
- Paver Block Making Machine
Paver Block Making Machine
Automatic Fly Ash Brick Plant
Product Brochure
| Capacity (Bricks Per Hour) | 1500 Bricks |
| Capacity | 1000 Per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Method | Autoclave Aerated |
This Is A 6 Brick Fully Automatic Stationary Type Colour Paver Block, Fly Ash Block And Interlock Block Making Machine. (Multi Purpose)
This Machine Comes With Complete Automatic Setup With Mixer Machine, Belt Conveyors, Storage Box, And Feeder Box, Concrete Block Machine, Colour Feeder Attachment And Hydraulic Pallet Lifting Trolley. The Machine Is Automatic Units Are Controlled By High End Plc For Prefect Operations. The Machine Can Be Operated Semi Automatic Mode Also.
This Machine Is Suitable For High Production Projects/Units/Factory. All Type Of Color Paver Blocks, Interlock Paving Blocks Of Any Measurements Can Be Designed Based On Customer’s Requirement. This Machine Is Designed For Less Labor Support And More Production Rate.
This Model Is Engineered And Designed By Gs Engineering Based On Industry Demand. It Is Suitable All Type Of Whether Climates Like Usa, Middle East, Africa Europe.
Paver Block Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Block Type | Zigzag Paver, Paver Block, I Shape Paver, Grass Paver, Cover Block |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 1000–1500 blocks/hr |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Block Thickness | 40 mm, 80 mm, 100 mm, 60 mm |
| Power | 5–7.5 kW |
| Operating Mode | Vibration |
| Number Of Moulds | More Than 3 Moulds |
| Machine Structure | Heavy Duty MS |
| Phase Type | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| vibro table | 10 x 3 ft , 8mm |
| tot hp | 2 hp |
Features:
Durable
Less Noise
Easy to operate
Low Maintenance
Speeder Processing
Additional Information:
- Production Capacity: 10 per month
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: wooden packing
Concrete Table Vibrator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Table Size | 3050x950 mm |
| Block Type | Cosmic Paver, Paver Block, Zigzag Paver, Grass Paver, I Shape Paver |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Production Capacity | 1000–1500 blocks/hr |
| Phase | Three Phase |
| Block Thickness | 40 mm, 60 mm, 80 mm, 100 mm |
| Vibration Frequency | 3000 RPM |
| Power | 7.5–10 kW |
| Usage | Paver Block, Tiles, Precast Parts |
| Operating Mode | Vibration |
| Top Plate Material | Mild Steel |
| Number Of Moulds | More Than 3 Moulds |
| Mounting | Floor Mounted |
| Machine Structure | Heavy Duty MS |
| Phase Type | Three Phase |
Features:
Durable
Less Noise
Easy to operate
Low Maintenance
Speeder Processing
Additional Information:
- Delivery Time: 5 DAYS